Druhy kleští

Je těžké uvěřit, že první kleště byli pravděpodobně objeveny již před 5000 lety (3000 let před Kristem) v dřevěné podobě. Jisté ale určitě je, že nebyli používané na šrouby nebo matice. Nějaký ten pátek od té doby už uplynul a na světě existuje hned několik druhů kleští. S některými se setká každý z nás, alespoň párkrát v životě. O některých bychom neřekli, že to jsou kleště.

Začali se vyrábět ze dřeva, z bronzu a později ze silnějšího železa a oceli. Pomáhali hlavně kovářům při kování železa (ty dřevěné ne). Vlastně kovářské kleště, se od té doby vůbec nezměnili. Jenže doba šla rychle dopředu a společně s ní šli dopředu i kleště. Byl to opravdu dlouhý vývoj, než jsme došli k naším moderním kleštím. Lidé nezůstali jen u obyčejných typů, ale také vynalezli spousty, ale opravdu spousty druhy kleští. Pojďme si o nich něco málo přečíst.

Druhy kleští a z čeho se skládají

Než se potopíme do tajů tohoto ručního nářadí, řekneme si z čeho se skládají.

Hlava, čelist nebo břit.

Udává nám, na co se kleště používají. Jestli ke štípání nebo k uchopení či k tvarování. Je to ta část, která nejvíce přijde do kontaktu s materiálem. Aby kleště vydrželi co nejvíce, dbáme na materiál, ze kterého jsou čelisti vyrobeny. 

Dvě ramena, neboli rukojeti.

Rukojeti mohou být ergonomicky tvarované pro pohodlné uchopení, také pogumované, což zvedá bezpečnost. Nebo i izolované, tuto variantu ocení elektrikáři.

Otáčecí kloub.

Otáčecí bod, který přenáší sílu rukojetí do čelistí. Zde se setkáme s více druhy kloubů. Záleží na druhu kleští, který používáme. Kloub může být jako kovaný spoj, nýt nebo i jako šroub. Malá rada, když budeme občas kloub promazávat, zvýšíme tak životnost kleští Druhy kloubů: Průvlečné, podepřené, posuvné, vložené.

kombinačky

Kombinované kleště

První a taky nejznámější druh kleští, který si popíšeme, se nazývají kombinované kleště. Známe také pod zkráceným výrazem kombinačky. Díky tvaru čelistí se považují za víceúčelové nářadí. Můžeme s nimi uchopit a manipulovat předměty, tvarovat čí štípat. V čelistech mají výřez pro snadný úchop trubek. Také se považují za alternativní štípačky.

sikovky

Siko kleště

Siko kleště neboli kleště na trubky. Tyto kleště jsou univerzální, co se týče uchopování předmětů různých průměrů. Je to i jejich největší výhoda a to, že mají nastavitelné rozevření čelistí. Sikovky také známe pod termínem úchopové kleště. Instalatéři tyto kleště přímo milují, používají je i na utahování a povolování objímek. V domácnosti lze použít třeba na utahování kapajícího kohoutku.

hasáky

Hasáky

Ano, hasáky jsou kleště! Často se zaměňují s francouzskými klíči, ale znova si řekněme, jsou to kleště. Je to nepostradatelné nářadí instalatérů! Používá se na trubky, či na matice větších průměrů. Jsou mohutnější a mají vroubkované čelisti.

samosvorné kleště

Samosvorné kleště

Samosvorné kleště nám umožní pevně sevřít prvky. Navíc budou držet sami! To nám zaručí širokou škálu využití. Například karosáři nebo v celkově v autoservisech jsou velice oblíbené. Jsou známe také pod termínem rychloupínací kleště.

Štípací kleště

Potřebujete něco uštípnout? Pomůžou vám štípačky! Je to typ kleští, kterým snadno přestřihneme různé typy materiálů. Jejich čelisti jsou broušeny. Nejvíce nám připomínají nůžky. Štípací kleště můžeme dále rozdělit do dalších kategorií. 

boční štípací kleště

Boční štípací 

Každý elektrikář nosí tyto boční štípací kleště ve své kapse. Používají se k přestřižení kabelů, ale i  ocelových drátů. Jsou to vlastně takové nůžky na tvrdší materiály. Jejich břity jsou velmi ostré. Také je můžeme znát pod termínem stranové štípačky.

čelní štípací kleště

Štípací čelní

Čelní štípací kleště mají strašně krátké břity, které jsou ještě navíc kolmé s rukojetím. Takže se hodí spíše na stříhání malých částí. Stříháme totiž z čela, neboli zepředu. Jsou dobrou volbou třeba na hlavy hřebíků.

armovací kleště

Armovací kleště

Armovací kleště jsou vlastně totožné jako už známé čelní. Mají delší rukojeti a užší čelisti. Takže je používáme v prostorech, se špatnou dostupností. Máme další názvy? Ano, můžete se setkat s názvy jako třeba rabicové, nebo také jdou dohledat pod termínem fixační.

pákové kleště

Pákové kleště

Dlouhé rukojeti pro využití pákového efektu. Pákové kleště hravě zvládnou i tlustší ocelové materiály, zámky, šrouby, ocelové lana a další. Čím delší rukojeť, tím větší sílu dokážete vyvinout a střihnout tak i tvrdé materiály.

Kleště na pojistné kroužky

Další druh kleští, se kterým se můžete setkat, se nazývá seger kleště. Také jsou známé pod termínem kleště na pojistné kroužky nebo segerovky. Mají malé kulaté čelisti. Tento druh kleští dělíme dle jeho použití. Druhy vám připadají stejné? Liší se jednou maličkostí.

vnější segrovky

Vnější segerovky

Název nám napoví, na jaký pojistné kroužky, nám slouží. Na vnější. Stisknutím, průměr kroužku zvýšíme, a tak můžeme snadno navléct třeba na hřídele. Mají vždy zavřené čelisti.

vnitřní kleště na pojistné kroužky

Vnitřní kleště na pojistné kroužky

Přesný opak vnějších. Vnitřní kleště mají čelisti vždy oteřvené a stlačením rukojeti se nám zavírají, co to znamená? Pojistný kroužek se smrkskne, zmenšíme jeho rozměr, a tak můžeme snadno kroužek vložit do otvoru. Zajišťují se tak třeba ložiska.

Elektrikářské kleště

Mezi elektrikářskými kleštěmi jsou jak běžné kleště, které jsou ale přizpůsobené pro práci pod napětím, třeba, kombinované, štípací atd. Patří ale mezi ně i speciální kleště, které jsou určené pro práci s kabely, dutinkami atd. Mezi nejznámější elektrikářské kleště patří.

krimpovací kleště

Krimpovací kleště

Mnoho krimpovacích kleští jsou multifunkční. Především slouží ke krimpovaní konektorů (lisování konektorů na konec kabelu). Také se často používají na lisování dutinek. Krimpování je spolehlivá metoda spojení. Jejich čelisti jsou tvarované ne různé druhy konektorů.

odizolovací kleště

Odizolovací kleště

Jasně, ti zkušenější elektrikáří odizolovací kleště ani nepotřebují, stačí jim nůž. Ježe pro si neurychlit a neusnadnit práci? Slouží na odizolování vodičů. 

Chcete se dozvědět více o daném typu kleští? 

Mrkněte do naších podkategorií, stačí rozkliknout "Chci se dozvědět více" a tam rozepisujeme zajímavosti k daným produktům. V kategorii také můžete omrknout náš sortiment. Některé popisky teprve připravujeme a ty nové neustále rozšiřujeme či upravujeme.

Ostatní druhy kleští

Existuje samozřejmě více druhů kleští, než jsme si zde představili. Vyrábí se i speciální kleště přímo pro dané práce. Například na výměnu olejových filtrů. Dokonce i v těchto popsaných kategoriích můžeme nalézt speciální tvar čelistí. Například u kombinaček, můžou být čelisti prodloužené nebo vyhnuté.

nýtovací kleště

Nýtovací kleště

Pokud budeme chtít spojit materiály k sobě, vezmeme na to nýtovací kleště. Tyto kleště nám umožní spojit dva materiály pěvně k sobě. Například plechy. Materiály z hliníku zvládnete spojit i pomocí levnějších kleští. Na tvrdší materiály doporučujeme pořídit dražší nýtovačky.

děrovaí revolvérové kleště

Děrovací kleště

Děrovací kleště nám slouží k vysekávání děr v měkčích materiálech, jako je třeba kůže nebo další textilní materiály.