Tvářecí závitníky nevytváří třísky, to má největší výhodu především v neprůchozích otvorech. Nehrozí ucpávání otvoru třískou, eliminuje poškození tvářecího závítníku i vytvořeného závitu. Další nezanedbatelnou výhodou je, že tvářecí závitníky vytvoří závit s větší jakostí a pevností. Při tváření totiž dochází ke zpevnění povrchu obráběného materiálu (zhuštěním materiálu). Tvářením se také nenaruší vlákna v profilu materiálu jako při běžním řezání. Tvářecí závitníky potřebují vyšší řeznou rychlost, tudíž Vám zvýší produktivitu výroby, mají snad jen jednu nevýhodu a to o trochu vyšší cena, když si však spočítáte, že Vám tyto závitníky vytvoří o mnoho více závitů při vyšší rychlosti, zjistíte, že se Vám sníží náklady a zvedne produktivita. 

Vyzkoušejte Tvářecí závitníky K-ROLL se kterými slavíme úspěchy ve velkých firmách !

Hlavní výhody tváření a otvory pro tvářecí závitníky? 

#ShowMore#

Hlavní výhody tváření

Patří k nejprdoduktivnějším technologíím pro výrobu závitu, proč ?

1. Nevytváří se třísky

Tváření závitů za studena, při tváření nedochází k tvorbě odpadu ve formě třísky a to má především výhodu při závitování slepých (neprůchozích) otvorů i těch hlubších a v aplikacích, kde není dostatečný odvod třísek. Nedochází tak k ucpávání otvoru, k poškození závitu i závitníku třískami. Závit lze také vytvořit až ke dnu otvoru, s náběhovou hranou E to jde snadno.

2. Kvalitnější závit !

Tvářecí závitník vytvoří závit s větší jakostí a pevností. Při tváření závitů dochází k vtlačování zoubků závitníku do materiálu, dochází tak ke zhuštení materiálu. Výsledkem je větší statická i dynamická pevnost. Při tváření dokonce nedochází u závitu k přerušení vláken jako při řezání strojním závitníkem.

3. Razantně vyšší řezná rychlost !

Aby tvářecí závitník fungoval co nejlépe, je potřeba osolit řeznou rychlost. To se nám hodí převážně v sériových výrobách a pro zvyšení produktivity výroby. Závity se vytvoří o mnoho rychleji, nezní to fajn?

4. Delší životnost !

Životnost může být mnohonásobně vyšší než u strojního závitníku, až 10x větší životnost? Správným použitím tvářecího závitníku, toho lze snadno dosáhnout. 

5. Univerzální použití !

Pokud závitujete různé druhy materiálů, může Vám vystačit pouze jeden závitník ! Univerzalitu tvářecích závitníků zvyšuje i použití jak do slepých, tak i do průchozích otvorů. Možná Vám tak na dílně zůstane místo 50 druhů závitníku jen pár tvářecích. Pozor některé materiály tvářet stále nejdou a v nětkerých průmyslových odvětvích jsou tvářeci závitníky zakázené. (potravinářský, zdravotní atd.)

Otvory pro tvářecí závitníky

Na otvory pro tvářecí závitníky se můžete podívat zde. Správně předvrtané otvory pro tvářecí závitníky je jeden z nejdůležitějších faktorů, pro správné tváření je mít správný a přesný otvor. Bývá větší než při řezání. Čím přesnější otvor, tím kvalitnější závit. Průměr otvoru najdete i v portofilu tvářecího závitníku. Jaký vrták použít? Pro ještě lepší výsledky lze zkusit naše vrtáky pod tvářecí závitníky (stupňovité). Jsou vyráběný přímo k vyvrtání otvoru pro tvářecí závitník (vyvrtá díru i zahloubí v jednom pracovním chodu) a zase to zkrácení výrobního času. Můžete také použít klasické vrtáky požadovaného průměru.