Tvrdokovové vrtáky

Tvrdokovové vrtáky - v České republice je lze také najít pod označením TK vrták nebo SK vrták. Zaručí precizní vrtání s maximálním výkonem i v náročnějších aplikacích. Vrtáky jsou vyrobené z karbidu a nabízíme je v různých povlacích a pro ekonomičtější a méně náročné aplikace i bez povlaku. Vrtáky do kalené oceli používáme s povlakem AlTiN. Náš sortiment vrtáků je bohatý na výběr. Pokud budete mít zájem, vybereme Vám efektivní vrták pro Vaší aplikaci.


#ShowMore#

Tvrdokovové vrtáky ZPS-FN

Univerzální tvrdokovové vrtáky od tradičního českého výrobce ZPS-FN poskytují výrazně lepší povrchovou úpravu, lepší povrch obráběných dílů a jsou skvělou volbou pro vrtání přesných otvorů. Jsou pevnější a odonější než klasické vrtáky z vysokorychlostních ocelí, zaručí dlouhou životnost a vyšší řezné podmínky i v tvrdších materiálech. Jsou k dispozici s vnitřním chlazením nebo bez vnitřního chlazení. Chlazení použijeme zejména tam, kde je potřeba lepší odvádění třísky, nebo u dlouhotřískových materiálů a při vrtání hlubokých otvorů. Tyto tvrdokovové vrtáky si udržují dlouhotrvájící ostří i při vysokých teplotách a jsou vyrobeny ze slinutých karbidů (SK vrták). Slinutý karbid je vysoce tvrdý materiál, je otěruvzodrný a je vyrobený slinováním tvrdých karbidů kovů. Tvrdokovové vrtáky jsou k dispozici s povrchovou úpravou i bez.  Povrchová úprava vrtáků zvýší řezné podmínky, mnohonásobně zvedne životnost ostří i celkovou životnost vrtáku. SK vrtáky s povlakem AltiN mají vyšší tvrdost a značnou tepelnou stabilitu, než u klasického povlaku TiAlN a jsou navrženy i pro nejnáročnější aplikace. Aby se zabránilo zlomení, musí být tvrdokovový vrták pevně upnut, nedoporučujeme je tedy používat v ručních ani ve stojanových vrtačkách. Do těchto strojů používáme vrtáky z rychlořezných ocelí. Tvrdokovové vrtáky jsou pevné, ale hodně křehké nástroje. Nesprávným použitím dojde k častějšímu lámání či dokonce k zlomení TK vrtáku hned při první aplikaci.  Často také dochází k brzkému vylamování v rozích, na vodících fazetkách či na hlavním břitu. 

Nejčastější opotřebení tvrdokovových vrtáků

Zde je krátký výčet nejčastějších opotřebení a jak jim předcházet. Opotřebení vrtáků je individuální, co funguje jinde, nemusí fungovat u Vás. Pokud máte při vrtání problémy, můžete nás kontaktovat, rádi Vám poradíme.

  • Opotřebení hřbetu | fazetek | utvářečů
  • Tvorba nárůstků
  • Vylomení
  • Zlomení

Opotřebení hřbetu u tvrdokovových vrtáků na hlavním břitu a vodících fazetkách vzniká při nadměrném obvodovém házení. Pohybováním obrobku. Příliš nízkým tlakem chladící kapaliny. Může vznikat i při vyšších rychlostech nebo při nižších posuvech. Často také vzniká z důvodu špatné volby vrtáků na obráběný materiál. (Měkká nástrojová třída). Teď když znáte důvody, lze jim jednoduše předcházet, kontrolou házovosti a jejím snížením, lepším upnutím obrobku, zvýšení tlaku chladící kapaliny, snížení rychlosti nebo zvýšení posuvu.

Nárůstky na tvrdokovovém vrtáku, co to je nárustek? Nalepení materiálu z obrobku na řezné hrany nástroje. Vzniká při nízkých řezných rychlostech a nedostatečném přísunu chladící kapaliny. Lepení materiálu snižuje povlak. Zvýšením rychlosti a tlaku chladící kapaliny lze tomuto opotřebení předcházet.

Vylamování na břitech vzniká při nadměrných vibracích, nedostatečné upnutí, a při příliš velkém obvodovém házení. Vzniká hlavně při vrtání předvrtaných otvorů, na dně otvoru je odlišný úhel špičky (liší se úhel špičky). Použitím správného vrtáku, nebo zarovnáním dna zvýšíme životnost nástroje. Často také vzniká již překročením životnosti TK vrtáku - vyměnit nebo renovovat nástroj. Jako první určitě zkontrolujte upnutí vrtáku.

K zlomení vrtáků dochází z mnoha důvodů, nadměrné opotřebení, nedostatečný výkon vřetena stroje, ucpáváním třísek, velké obvodové házení, příliš vysoká rychlost posuvu. Tvrdokovový vrták je velmi křehký nástroj, k jeho zlomení stačí málo.

Normální opotřebení tvrdokovového vrtáku, lze identifikovat rovnoměrným opotřebením po celém břitu. Vrták by měl jít na renovaci (přeostření), nebo vyměnit za nový. Tato situace ovšem nastane při idealních řezných podmínkách a dostatečném upnutí vrtáku i obrobku.