Druhy závitníků

V tomto článku se seznámíme s druhy závitníků. Závitníky rozlišujeme dle jejich použití a to na strojní a ruční závitování. Také se rozeznávají dle stavby (geometrií) závitníku a dle aplikace (vnější a vnitřní závitování). 

Druhy závitníků a jejich použití:

Ruční sadové závitníky:

Sadové závitníky se používají se na vnitřní závitování pro výrobu nového závitu nebo k vyčištění či k opravě poškozeného závitu. Jedná se o nejběžněji používané závitníky. Už název nám řekne téměř vše, a to, že se používají na ruční závitování za pomocí vratidla či příslušného klíče na otáčení. Mají přímou drážkou a neměli by chybět téměř v žádné údržbářské, výrobní, či kutilské dílně. Bývají k dispozici v sadách, většinou po 3 kusech. Každý z nich má odlišnou náběhovou hranu. Na koncích závitníků (na stopce) bývají označené proužky, ty nám řeknou, který závitník použijeme při řezání jako první, nebo který vybereme na pročištění či k opravě. Velmi oblíbené jsou sady závitníků s těmito nástroji.

Strojní závitníky:

Strojní závitníky používáme v různých strojích CNC, stojanové vrtačky atd. Úřadují především ve výrobních halách a to díky vyšších rychlostí. Mají různou geometrií pro různé aplikace.

Geometrie drážek strojních závitníků:

Spirálová drážka: byli vyvinuty pro závitování slepých otvorů. Spirála slouží k vytahování třísek směrem nahoru.

Přímá drážka s lamačem třísky: byli vyvinuty na produktivní závitování průchozích otvorů. Třísky nám láme a vystřeluje z otvoru pryč. Drážka nám tady slouží pro lepší tok chladící kapaliny

Přímá drážka: univerzální použití, lze bez problémově závitovat průchozí otvory. Také je možné za určitých podmínek vzít na slepé otvory. (né moc hluboké)

Tvářecí závitníky:

Jedná se o strojní závitování za studena. Tvářecí závitníky nám závit neřežou, ale tváří. Výhoda těchto závitníků spočívá v delší životnosti a rychlejších řezných podmínek. Nejsou úplně vhodné na některé typy materiálů. 

Kruhové závitové očka

Závitové očko použijeme v případě vyřezání vnějšího závitu na oválných materiálech (kulatina, šrouby). Ovládají se také pomocí vratidla. Samozřejmě výrobci kulatin neřeží závit ručně, takže se dají používat i ve strojích.

Závitové frézy a závitové destičky:

V dnešní době lze závit frézovat. K tomu nám složí závitové frézy. Jednou frézou můžeme frézovat různé druhy závitů. Je potřeba k tomu mít výkonný stroj. 

Závitníky s vrtákem?

Ano, vrták se závitníkem je celkem běžná záležitost. Je to druh závitníku nebo vrtáku, který nám současně vyvrtá otvor a vyřeže závit v jednom pracovním cyklu, ale pozor! Používají se na tenké měkčí materiály.


Vnější závitování:

Vnějším závitováním se rozumí závitování na oválných materiálech nejčastěji kulatiny či šroubky (závitování mimo otvor)

Vnitřní závitování:

Vnitřním závitováním myslíme závitování ve vyvrtaných otvorech (uvnitř obrobku)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení